Cumhuriyetin 100. Yılında Modern Yaşamın Yapı Taşları olan Lokantalar 

Cumhuriyetin 100. Yılında Modern Yaşamın Yapı Taşları olan Lokantalar 

23 Kasım 2023, Moda Deniz Kulübü

Bu yıl, Cumhuriyetin 100.yılını Mutfak Dostları olarak bir arada kutlamak hedefiyle gerçekleştirilen 2023 Gala Yemeği, “Cumhuriyetin 100. Yılında Modern Yaşamın Yapı Taşları olan Lokantalar ve İmza Tabakları” teması ile gerçekleşti.  23 Kasım 2023 tarihinde yapılan gala yemeği, Moda Deniz Kulübü’nde oldu.

Damak hoşluğu olarak dönemin yaygın tadı olan bisque ile başlayan yemekte Karpiç’ten Mayonezli Levrek, Ankara Palas’tan Beşamel Soslu Üç Mantarlı Volovan, Rejans’tan Boeuf Stroganoff ve Süreyya’dan Duvaklı Parfe gibi Cumhuriyet dönemine damga vuran lokantaların imza tabakları ikram edildi.

Kendisi de Süreyya Lokantası ekolünden gelen Moda Deniz Klübü’nün baş aşçısı Feyyaz Doğan ve ekibinin hazırladığı her biri birer klasik haline gelmiş tabaklar ve Cumhuriyet döneminin, modernleşme hareketinin köşe taşı olmuş lokantalar anıldı, gecenin konuşmacıları Ahmet Örs ve Osman Serim erken dönemde Cumhuriyet’in yeme içme sahnesini anlattılar.

Kokteyl sırasında  Üzüm Kızı düziko ile yapılan kokteyllerin eşlik ettiği yemekte, yeni üyelerin de regalyaları takıldı ve önceki yönetim kurulu üyelerinden Sayın Sevim Gökyıldız’a onursal üyelik beratı takdim edildi.