Netkent Üniversitesi Sertifika Programı

Mutfak Dostları Derneği

NETKENT Üniversitesi

Sertifika Programı

Alanında en köklü sivil toplum kuruluşu olan Mutfak Dostları Derneği, gastronomi eğitimi konusundaki çalışmalara destek verme misyonu ile, içeriği bütünüyle dernek tarafından hazırlanan bir sertifika programını hayata geçirdi.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen online programların ilki olan “Temel Restoran İşletmeciliği Sertifika Programı”, Nisan-Haziran 2021 döneminde 30 saatlik bir müfredat ile gerçekleştirildi.
 
Ocak 2022’de başlayıp Mayıs 2022’de tamamlanan “Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı” ise genişletilen içeriği ile yaklaşık 80 saatlik kapsamlı bir eğitim programı olarak kurgulandı. Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı, mutfak ve mutfak kültürü derslerinin yanı sıra videolu mutfak eğitimleri ve sektör duayenlerinin başarı hikayelerini paylaştıkları seminerlerden oluştu.
 
Yiyecek içecek sektöründe işletmeci olarak çalışan veya çalışmak isteyen, cafe, restoran yatırımı yapmayı düşünen kişilere profesyonel beceriler ve temel gastronomi bilgisi kazandırmaya yönelik olarak tasarlanan ve online gerçekleşen Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı’nda; Yer Seçimi ve Konsept, Fizibilite, İnsan Kaynakları, Menünün Oluşturulması, İletişim ve Pazarlama, Dünya Gastronomisine Genel Bakış, Anadolu’nun Gastronomi Haritası, Topraktan Tabağa Çevre Dostu Yaklaşımlar, Mizanplas ve Temel Mutfak Teknikleri gibi dersler öğrencilere sunuldu.
 
Sivil toplum – üniversite iş birliğinin güzel örneklerinden biri olarak gösterilebilecek programın tüm müfredat içeriği ve planlaması derneğe ait ve ilerleyen dönemlerde farklı iş birlikleri kapsamında gastronomi dünyasına hizmet etmeye hazır.