Afyonkarahisar Gezisi

Afyonkarahisar Gezisi

3-5 Mayıs 2024

Mutfak Dostları, geçtiğimiz hafta sonu geleneksel gastronomi gezilerinin 2024’teki ilk durağı olan Afyonkarahisar’daydı.


Gaziantep ve Hatay’dan sonra 2019 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında Türkiye’nin üçüncü gastronomi kenti olarak seçilen Afyonkarahisar süregelen güçlü hayvancılık faaliyetleri sayesinde et yemekleri ve sucuk markalarıyla olduğu kadar patates, baklagil ve haşhaş gibi tarım ürünleriyle tanınan ve zengin bir mutfağa sahip bir kent. Mutfak Dostları, Afyonkarahisar’ın hareketli çarşısında esnaf lokantalarını, şarküterileri, lokum dükkanlarını, sokak üstü katmercileri ziyaret ederek Afyonkarahisar tatlarını keşfetti. Yöresel lezzetlerin kayıt altına alınması ve korunması için yapılan çalışmalarla bugün elli kadar coğrafi işaretli yemeği ve ürünü bulunan şehirde, keşkek, klasik ve vişneli ekmek kadayıfı, labada dolması, göce köftesi, çiçek bamya çorbası, patlıcan böreği gibi yerel lezzetler tadıldı. Gastronomi Müzesi, Cumhuriyet Sucuk Müzesi’nin yanı sıra, mutfak dostları kentin doğal ve tarihi yerleri ile Afyon Müzesi’ni de ziyaret etti, Kocatepe’ye çıkmayı da ihmal etmediler.


Tadı damaklarda kalan Afyonkarahisar gastronomi gezisinin son günü, Mutfak Dostları Derneği’nin Altın Kaşık Ödüllerinde “Tek Ürün Lokantası” kategorisinde ödülü bulunan Aşçı Bacaksız da ziyaret edilerek lokantanın tek yemeği olan kuzu kebap ve manda kaymaklı ekmek kadayıfından oluşan menüsü tadıldı.