thumb_master

TRAKYA BAĞ ROTASI

Türk şarapçılığı zor bir dönemeçten geçerken Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği’nin çatısı altında hayata geçen Trakya Bağ Rotası projesini desteklemek ve yerinde görmek için Mutfak Dostları üyeleri 17-18 Mayıs 2014 tarihlerinde bölgeyi ziyaret etti. 
Trakya bölgesinde faaliyet gösteren 12 şarap üreticisini kapsayan ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteği, Trakya Turizm İşletmecileri Derneği’nin çabalarıyla hayat bulan Trakya Bağ Rotası Türk şarapçılığına yeni bir soluk getirdi. Bölgedeki şarap turizminin gelişimini yakından görmek, bölgenin lezzetli şaraplarının tadına bakmak, Trakya Bağ Rotası gibi önemli projelerin her zaman takipçisi ve destekçisi olduğunu göstermek için Mutfak Dostları Derneği üyeleri bölgeye bir çıkartma yaptı.

17-18 Mayıs tarihlerindeki Trakya Bağ Rotası gezisi kapsamında önce Şato Nuzun Bağları (Yeniçiftlik Necdet Uzun) ve Barel Bağları (Karaevli köyü-Barkın Akın) gezildi. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ziyaretinin ardından Umurbey Bağları (Tekirdağ-Umur Arıner), Barbare Bağları gezilerek burada akşam yemeği yenildi. Gezinin ikinci gününde Tekirdağ-Hoşköy, Kumbağ, Uçmakdere sahil yolu üzerinden önce Melen Bağları (Hoşköy)’na gidildi. Balık restoranındaki öğle yemeği molasını Kutman Şarapları, Müretfe’deki Şarap Müzesi ziyareti izledi. Gezinin son etabında ise Gülor Bağları (Eriklice Köyü) ve Şato Kalpak Bağları (Şarköy-Bülent Kalpaklıoğlu) görüldü. Trakya Bağ Rotası programının gerçekleşmesinde Tayfur Kahyaoğlu’nun, Trakya Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Orhan Cebi’nin büyük katkıları oldu. 1945’ten beri lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeyen Tarihi Hacı Baba öz Sinan Lokantası sahibi Zeki Saygı da hem kültürel gezilerde hem de yemek sunumundaki katkılarıyla geziye renk katanlar arasındaydı.