thumb_master

TERRA MADRE BALKANS 2014

Terra Madre Balkans 2014, 19-22 Haziran, Dubrovnik-Hırvatistan

Slow Food’un desteğiyle ESSEDRA projesi ortağımız Kinookus tarafından organize edilen üçüncü Terra Madre Balkanlar etkinliği 19-22 Haziran tarihleri arasında Dubrovnik’te gerçekleşti ve güneydoğu Avrupa’dan gıda geleneklerini kutlayan ve kırsal miraslarını korumak isteyen gıda toplulukları bir araya geldi. 11 ülkeden gelen 200’ün üzerinde delege katıldı. (Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Türkiye).

Etkinliğin önemli bir kısmı Gradac parkında düzenlendi; güneydoğu Avrupa’yı temsilen gelen 68 gıda topluluğunun oluşturduğu Yeryüzü Pazarı etkinliğin önemli parçalarından biriydi. Pazar, 32 standdan oluşmaktaydı ve standlarıda Slow Food Presidia veya Nuh’un Ambarı listesindeki (Ark of Taste) ürünleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. MDD standında Türkiye’nin değerli gıda zenginliğini yansıtan Kuru kaymak, Divle obruk peyniri, dut pekmezi, Bodrum peksimeti ve yanık yoğurt tanıtımı yapıldı.

Nuh’un Ambarı’nın (Ark of Taste) Ötesi- Terra Madre Balkanlar’ın Yok Olma Tehlikesinde Olan Gıda Geleneklerini Koruma Stratejileri isimli konferansta bir konuşma yapan ESSEDRA proje koordinatörü Burcu Gezeroğlu, Trakya’nın eşsiz gıdalarından olan Kaşar peynirini ve Istıranca Dağları’nda yetişen dağ çayını tanıttı; bu ürünlerin Balkanlar ve Türkiye’nin ortak kültür mirasının birer parçası olduğunu vurguladı. Etkinliğe katılan tüm delegeler, AB küçük çaptaki çiftçileri destek verme konusundan Adriyatik Denizi’ndeki yenilenebilir balıkçılık politikalarına; geleneksel ürünler ve coğrafi işaretlerden Slow Food Presidia ve Ark of Taste’e; tarım ve gıda üretimi konusunda gençliğin rolünden Balkan topluluklarında tadım eğitimine duyulan ihtiyaca kadar çeşitlilik gösteren konular hakkında paylaşımlarda bulundu.