thumb_master

ROSSİNİ YEMEKLERİ

Müzik dışında en büyük tutkusu yemek olan ünlü besteci Rossini’nin anısına düzenlenen Gala Gecesi’nde 99 mutfak dostu buluştu. Gecede geniş bir koltuk da Rossini’nin anısına ayrıldı ve yemekler Rossini besteleri eşliğinde tadıldı.
12 Mart 2013 salı günü The Marmara Taksim Oteli’nde düzenlenen Rossini Yemekleri konseptli gala yemeğinde Mutfak Dostları’na yakışan bir “ilk” yaşandı. Gala yemeğinde 100 kişilik bir masanın etrafında 99 mutfak dostu yerlerini aldı. Geniş bir koltuk ise Rossini’nin manevi anısına boş bırakıldı. Gecenin menüsünü 20 yıldır ülkemizin mutfak kültürüne büyük katkı sağlayan usta şef Rudolf van Nunnen hazırladı ve menüye “Lezzet Senfonisi” adını verdi.

Konuklar, önce orkestra şefi Cem Mansur’un, Rossini’nin müzik ve gastronomi açısından önemini anlattığı röportajı videodan izledi, sonra altı çeşitten oluşan menü, Vinkara’nın seçkin şarapları ve Rossini’nin yemekle ilgili eserleri eşliğinde servis edildi. Bu özel gecede Kaz Ciğeri Creme Brulee ile “Rossini” Kuru Erikli Brioche ile açılış yapıldı. Hemen ardından Karides Esansı, Kırmızı Biber Aioli ve Zeytinli Focaccio servis edildi. Dişi Güvercin Göğsü “Rossini”, Balkabağı Ezmesi, Şampanya Marineli Balkabağı Burgusu, Zencefilli Ekmek Kırıntılı Dijon Sos ile verildi. Elma Cipsi ile sunulan buz küpünde elma sorbesi ile damaklar temizlendikten sonra Rossini’nin en sevdiği lezzetlerden Tournedo “Rossini”; Röşti Patates Üzerinde Dinlendirilmiş Dana Bonfile masadaki yerini aldı. Kızarmış Dişi Ördek Ciğeri Üzerine Füme Trüf Mantarı, Ispanak Royal ve Glace de Viande ile sunuldu. Gecenin tatlısı Şeker Kubbesi İçinde servis edilen Opera Kek ile de kapanış yapıldı.  Şölen havasında geçen bu gala gecesinde Mutfak Dostları’na yeni katılanlar da regalyalarını aldı.