thumb_master

TÜRK MUTFAĞI’NIN YAPI TAŞLARI SEMİNER DİZİSİ “ARTİZANAL PEYNİRLER”

TÜRKİYE’NİN ARTİZANAL PEYNİRLERİ

MSA ve Mutfak Dostları Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Türk Mutfağı’nın Yapı Taşları” seminer dizisinde 19 Mart 2014 Çarşamba günüTürkiye’nin Artizanal Peynirleri” masaya yatırıldı.

Mutfak Sanatları Akademisi’nde gerçekleşen etkinlikte MDD eski başkanı, gazeteci-yazar Ahmet Örs, artizanal peynirlerle ilgili genel bir değerlendirmede bulundu. Örs, “Zengin bir peynir kültürüne sahibiz ama bu konuda yapılan çalışmalar yeterli mi? Geleneksel yöntemlerle üretilen peynirlerimizin korunması, gelişmesi ve yaşaması için neler yapıyoruz? Anadolu peynirleri dünya peynirleriyle kıyaslandığında hangi konumda?” sorularını irdeledi.


Seminerde üç çeşit artizanal peynir üzerinde duruldu. İlhan Koçulu Kars Gravyeri’ni, Mustafa Suvan’ın katılamaması nedeniyle Zeynep Kakınç İsli Çerkes Peyniri’ni ve Zafer Yaşar ise Divle Obruk peynirini anlattı. Bu üç çeşit peynirin geleneksel anlamda üretimiyle ilgili hem tadım yapıldı hem de yapılış aşamaları sunumlarla katılımcılara aktarıldı.  Etkinliğin sonunda Türkiye’nin Artizanal Peynirleri konusundaki etkinlik çalışmalarının diğer peynir çeşitlerini de kapsayan bir seri halinde devam edeceği bilgisini veren Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç; “Bu konuda her mutfak dostuna önemli görevlerin düşüyor” dedi.