thumb_master

NORVEÇ DENİZ ÜRÜNLERİ ZİYAFETİ

Norveç Kulinarisk Akademi yönetici şefi olan Norveçli Şef Jostein Medhus, Mutfak Dostları Derneği  için çok özel bir tadım menüsü hazırladı ve menü 8 Mayıs 2013 çarşamba günü İstanbul Culinary’de tadıldı. Bu özel yemekte halibut balığı ve Norveç’ten getirilen deniz ürünleri kullanıldı. 
İstanbul Culinary Institute, Norveç Deniz Ürünleri Konseyi ve Norveç Ticaret Ateşesi Rolf Almklov’un katkılarıyla ünlü Norveçli Şef Jostein Medhus İstanbul’da ağırlandı. Medhus Türkiye ziyaretinde Mutfak Dostları Derneği için Norveç’ten getirilmiş  deniz ürünlerinin ve Halibut balığının olduğu bir menü hazırladı ve sundu.


8 Mayıs 2013 çarşamba günü İstanbul Culinary’de sunulan yemekte ilk olarak aquavit ile marine edilmiş somon, hardal ve baharatlarla lezzetlendirilmiş pide, füme somon, salatalık ve yumurta sarısı kreması, poşe somon, yoğurt ve bayır turpu, Sarafin Sauvignon Blanc ile servis edildi. “Tatlı-tuzlu” Norveç deniz tarakları sote, bezelye püresi, kuru üzüm ve nar, Esmer tereyağı Kav Narince ile tadıldı. Ardından MDD başkanı Ahmet Örs’ün özel isteği ile menüye giren fırında Norveç beyaz halibut balığı, bahar sebzeleri, ıspanak örtüsü ve tuzlu dana dili, siyah havyar sosu ile geldi. Halibut balığına Karma Chardonnay Narince eşlik etti. Limonlu profiterol ise Safir ile birlikte tadıldı.