NETKENT MDD 22

NETKENT MDD 22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gastronomi ve Mutfak Kültürü Sertifika Programları

 

Mutfak Dostları Derneği, ilk online Türk Üniversitesi Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi işbirliğinde Gastronomi ve Mutfak Kültürü Sertifika Programlarını hayata geçiriyor. 

 

Alanında en köklü sivil toplum kuruluşu olan Mutfak Dostları Derneği, gastronomi eğitimi konusundaki çalışmalara destek verme misyonu ile, içeriği bütünüyle dernek tarafından hazırlanan yeni bir sertifika programları dizisi başlattı. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen online programların ilki olan “Temel Restoran İşletmeciliği Sertifika Programı”, Nisan-Haziran 2021 döneminde 30 saatlik bir müfredat ile gerçekleştirildi.  

 

Ocak 2022’de başlayıp Mayıs 2022’de tamamlanacak olan “Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı” ise genişletilen içeriği ile yaklaşık 80 saatlik kapsamlı bir eğitim programı olarak kurgulandı. Sertifika programı kapsamında alanının en önde gelen uzmanları ve kanaat önderleri eğitmen olarak yer alıyor.  

 

Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı, mutfak ve mutfak kültürü derslerinin yanı sıra videolu mutfak eğitimleri ve sektör duayenlerinin başarı hikayelerini paylaşacakları seminerlerden oluşuyor.

 

Yiyecek içecek sektöründe işletmeci olarak çalışan veya çalışmak isteyen, cafe, restoran yatırımı yapmayı düşünen kişilere profesyonel beceriler ve temel gastronomi bilgisi kazandırmaya yönelik olarak tasarlanan Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı’nda; Aylin Yazıcıoğlu, Deniz Temel, Dilara Koçak, Ebru Baybara Demir, Yunus Emre Akkor gibi alanının önde gelen isimleri eğitmen olarak yer alıyor. Online olarak gerçekleşen programda, Yer Seçimi ve Konsept, Fizibilite, İnsan Kaynakları, Menünün Oluşturulması, İletişim ve Pazarlama, Dünya Gastronomisine Genel Bakış, Anadolu’nun Gastronomi Haritası, Topraktan Tabağa Çevre Dostu Yaklaşımlar, Mizanplas ve Temel Mutfak Teknikleri gibi dersler mevcut.

 

Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı, teorik ve mutfak eğitimlerinin yanı sıra, sektör duayenlerinin kendi başarı hikayelerini paylaştıkları özel seminerlerle de öne çıkıyor. Söz konusu seminerler kapsamında  öğrenciler; Günaydın Restoranları Kurucusu Cüneyt Asan, Öztiryakiler Endüstriyel Mutfak Murahhas Üyesi Tahsin Öztiryakiler, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Koçulu Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Eko Müze Zavot’un kurucusu İlhan Koçulu, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve Caffe Vergnano Kurucu Ortağı Ülkü Kahraman’ın uzun yıllara dayanan sektör tecrübelerinden ve liderlik vizyonlarından faydalanma şansı yakalıyor.

 

STK- üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden birini ortaya koyduklarını söyleyen Mutfak Dostları Derneği Başkanı Zeynep Kakınç “Dernek olarak amacımız her zaman sıradanlıktan uzak, kalıcı fayda sağlayan ve değer yaratan projelere imza atmak. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi iş birliğinde hayata geçirdiğimiz Gastronomi ve Mutfak Kültürü Sertifika Programları’nın ilki büyük ilgi ile karşılandı ve başarı ile tamamlandı.  Eğitim programının ikinci aşamasını başlatıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Derneğimiz çatısı altındaki gastronomi alanının kıymetli uzmanları tarafından oluşturulan eğitim programının ülkemizdeki gastronomi eğitimi çıtasının yükselmesine önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

 

Restoran İşletmeciliği ve Mutfak Kültürü Sertifika Programı başvuruları, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi web sitesi üzerinden kabul ediliyor. 

https://sem.netkent.edu.tr/egitim/temel-restaurant-isletmeciligi