thumb_master

KIBRIS YEMEKLERİ

Kıbrıs dost yemeği

Uzun yıllardır Kıbrıs’ta yaşayan MDD üyesi, Ali Özçil’in menüsünü hazırladığı “Kıbrıs Dost Yemeği” 13 Kasım 2013’te Moda Saklı Köşk’te düzenlendi.

1992 yılından bu yana Mutfak Dostları Derneği üyesi olan Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü’nde öğretim görevlisi ve mutfaklar koordinatörlüğü görevini yürütmekle birlikte aynı zamanda iyi bir aşçı olan Ali Özçil Mutfak Dostları’nın talebi üzerine Kıbrıs mutfağının özgün yemeklerinden zengin bir tadım menüsü hazırladı. 13 Kasım akşamı Moda Saklı Köşk’te buluşan Mutfak Dostları Ali Özçil’in sunumuyla malzemesinden pişirme ve sunumuna kadar Kıbrıs insanının kültürel birikimini yansıtan yemekleri tattı.
Kokteylde Arcadia Cabarnet Plus Roze 2010 ve Kıbrıs Rakısı Zivania ile birlikte pidede hellim ızgara, zeytin kebabı, patates köfte ve karayağlı ekmek lokmaları iştah açtı. Soğuk meze olarak Samerella, humus, cakıstez, gabar turşusu, gulumbra, ekşili tahin, nor, sirkeli bakla ezmesi, bıldırcın yumurtası turşusu servis edilirken, sıcak mezelerde hellimli sac böreği, Molehiya, pirohu masaları şenlendirdi.


Süzme yoğurt, kolokas, soğanlı maydanoz ve pide ile şeftali kebap ve Klefiko zeytinağlı mücendra pilavı eşliğinde hırsız kebabı, Alagadi salatası ile birlikte masadaki yerini aldı. Tatlı olarak ceviz macunu, turunç macunu ve cevizli dondurma sunuldu.  Yemeğe katılanlar ayrıca Arcadia Sauvignon Blanc Narince, Arcadia Finesse 2009, Anglia Cyprus Brandy yudumlama imkanı buldu.