thumb_master

KAPADOKYA GEZİSİ

Mutfak Dostları Derneği üyeleri 15-17 Mart 2013 tarihlerinde periler ülkesi diye adlandırılan Kapadokya’yı ziyaret etti. Gezide doğal ve tarihi güzellikler kadar yöresel lezzetlere ve şarap tadımlarına da zaman ayrıldı.  

Mutfak dostları, 15-17 Mart tarihlerinde görenin unutamadığı, 60 milyon yıl önce oluşan ve UNESCO’nun Kültür Mirası Listesi’nin gözdelerinden, Periler ülkesi Kapadokya’ya gitti.  Gezi 15 Mart Cuma günü Ankara Havalimanı’ndaki buluşma ile başladı. İlk gün Zelve ve Uçisar ziyaret edildi ve Muti’de akşam yemeği yendi. Argos  in Cappadocia Oteli’ne yerleşen ekip cumartesi günü Göreme, Karanlık kilise, Vadi gezisini gerçekleştirdi. Kapadokya Meslek Yüksek Okulu’nda öğrenciler tarafında yapılan yöresel lezzetlerin yer aldığı öğlen yemeği yenildi. Kavaklıdere bağları ziyaretini ise Argos Otel’de dost yemeği izledi. Kaymaklı, Old Greek House’daki öğle yemeğinin ardından Avanos, çömlekçi gezileri yapıldı. Mutfak dostları pazar günü Kayseri’den İstanbul’a hareket etti.


Daha önceleri yörenin gastronomi turizmine yeterince yatırım yapılmadığını söyleyen dernek üyelerimizden Nedim Atilla Argos in Cappadocia’nın Seki Mahzeni’nde Türk şarabını tanıtmak amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üretilmiş 17 bin şişe şarabın bulundurulmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Atilla, emir ve dimrit üzümlerinin şarapçılıkta hala kullanılıyor olmasını da heyecan duyduklarını ve Kapadokya’nın gitgide gastronomi destinasyonu olma yolunda ilerlediğini vurguladı.