thumb_master

İSTANBUL’DAN ANADOLU’YA BAKIŞ / RAIKA

Mutfak Dostları Derneği yılın ilk yemeğini “İstanbul’dan Anadolu’ya Bakış” teması ile 24 Şubat 2014 tarihinde The Marmara Otel’inin çatı katındaki Raika Restaurant’ta yaptı. Yüksek katılımın sağlandığı geceye Vinkara şarapları eşlik etti.

Yemekte ilk olarak Erzurum kuru dutlu çiğ rezene, Sivas yıldız mercimek dondurma, İskenderun karidesli nohut favası, sebzeli çiğ balık verildi. Skordalia eşliğinde baharat ile pişmiş istavrit, uskumru ve palamut tabağını, narenciye ve karamelize arpacık soğanla pişirilmiş ıspanak kökleri izledi. Tokat kurutulmuş hurmiye erikle lezzetlendirilmiş ve Ayvalık zeytinyağı ile pişmiş pırasa, ardından da keçi peynir’li nohutlu pazı sarma, deniz tarağı, uykuluk tadıldı. Frenk inciri karlaması ile damaklar temizlendikten sonra ana yemek olarak ördek konfit ve hardal tohumuyla lezzetlendirilmiş dana pirzolası geldi. Balkanlar’dan Kaymaçina ve Murabba Kaymak tatlılarının ardından görkemli akşam yemeği Türk kahvesi ile son buldu.


Gecenin sonunda sponsorlar Unilever, Masthia Shop, Cafe Vergnano, Food&Travel’a katkılarından dolayı teşekkür edilirken mutfak şefi Mustafa Otar ve ekibine, servis şefi Cihan Demir ve ekibine, restoran müdürü Merve Yılmaz’a berat ve plaketleri verildi. Gecede derneğe yeni katılan üyelere de regalyaları teslim edildi.