thumb_master

HATAY YEMEKLERİ

Türkiye’nin en zengin insan mozaiğini ve yöresel lezzetlerini bünyesinde barındıran Hatay’ın dillere destan lezzetlerini Mutfak Dostları 19 Şubat 2013 tarihinde Fatih, İstanbul’daki Akdeniz Hatay Sofrası’nda tattı.

1985 yılında babası Mehmet Deveci’nin Aksaray İstanbul’da kurduğu, Akdeniz Hatay Sofrası’nı büyük bir başarıyla işleten Barış Deveci, özel bir menüyle mutfak dostlarını ağırladı. Vakıf mülkü olduğundan alkollü içki satışının yasak olduğu binada gece özel şerbet ikramı ile başladı.
Yöresel mezelerden Muhammara, kısır, mütebbel tahinli çam fıstıklı humusun ardından Humusiye çorbası servis edildi. Akdeniz’in yöresel lezzetlerinden Oruk haşlama ve aşur, Firik pilavı ile sunulan Deveci tuzda tavuk, Deveci et, zahterli kebap, kuru naneli ayran ve Antakya nar ekişiyle sunuldu.
Restoranın kurucusu Mehmet Deveci’nin tescilli Antakya künefesi ve zeytinli ve domatesli tatlılarını ise kakuleli Arap kahvesi izledi. Hatay mutfağı hakkında bilgi verildi ve gece boyunca bu zengin kültür mirası konuşuldu.