GAZİANTEP ŞANLIURFA GEZİSİ (9)

GAZİANTEP & ŞANLIURFA GEZİSİ

Gaziantep-Urfa gezisi ve Şirehan Dost Yemeği                              

Mutfak Dostları sahan kaymağı yeme zamanına denk gelen 3-5 Mayıs 2013 tarihleri arasında Gaziantep ve Urfa’yı gezdi. Geziye Şirehan Hotel’de yenen yöresel yemekler damga vurdu.

Mutfak Dostları 3 Mayıs 2013 cuma günü 07.45’te Gaziantep Havalimanı’nda buluştu. Gezinin ilk durağı yöresel lezzetlerin, sahan kaymağı ve katmerin tadıldığı Orkide Pastanesi oldu. Şehir gezisinde dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Savunması’nın simgelerinden 6.317 şehit adına dikilen Şehitler Abidesi ve Ulu Önder Atatürk’ün nüfusa kayıtlı olduğu Bey Mahallesi, eski Antep evleri ve sokakları, Ermeni Gregoryan Kilisesi olarak yapılan daha sonra cezaevi ardından Kurtuluş Camii olarak ibadete açılan bina ve Ömer Ersoy Kültür Merkezi (Eski Aziz Bedros Kilisesi) görüldü.

Öğle yemeği için seçilen Halil Usta Et Lokantası’nda muhteşem tatları ile Gaziantep mutfağı tadıldı. Öğleden sonra Gaziantep Kalesi altından başlayan Kültür Yolu içerisindeki Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı gezisi ve Tarihi Tahmis Kahvesi’nde Melengiç kahvesi, zahter ve çay ikramı ile son buldu. Şirehan Sahan’da yapılan “Dost Yemeği”nde ise çağla ve bulgur aşı, Abugannuş, yoğurtlu pirpirim, muhammara, közlenmiş biber, zeytinyağlı humus, Antep peyniri tabağı, Erikli sarma, Omaç, Tarhınlı peynir böreği servis edildi. Tarhın, pirpirim, Yarpuz salataları ile yeşillik tabağını yeni dünya ve sarımsak kebabı izledi. Gecenin kapanışını ise baklava ve simit aşı yaptı.  4 Mayıs cumartesi günü Belkıs/Zeugma Antik Kenti gezildi. Fırat nehrinden geçerek nesilleri tükenmekte olan Birecik Kelaynak Kuşları Üretme İstasyonu ziyaret edildi. Güneydoğu Anadolu’nun Bodrum’u olarak anılan Halfeti’deki öğle yemeği Birecik Baraj Gölü kıyısında Fırat Nehri üzerindeki dubalarda yenildi. Tekneyle Rumkale ve Savaşan Köyü de görüldükten sonra Şanlıurfa’ya hareket edildi ve konaklama Hilton Garden Otel’de yapıldı. Akşam yemeğine yörenin meşhur sıra gecesi eşlik etti.  Gezinin son gününde Halil-ür Rahman Gölü (Balıklı Göl), Ayn Zeliha Gölü, İbrahim Peygamberin doğduğu mağara, Halepli bahçe Mozaik Müzesi gezisi, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarı, Gümrük Hanı gezileri yapıldı. Öğlen yemeği Cevahir Konukevi’nde alındı. Yemekten sonra Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve şehir merkezine 18 km. uzaklıktaki dünyanın en eski tapınağı olan ve Harran Ovası’na hakim konumdaki Göbekli Tepe gezildi. Gezi, Şanlıurfa GAP Havaalanı’ndan İstanbul’a hareketle son buldu.