thumb_master

ESSEDRA TADIM YEMEĞİ

Mutfak Dostları Derneği ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ortaklaşa hayata geçirdiği “NUH’UN AMBARI-ESSEDRA PROJESİ  TADIM YEMEĞİ” etkinliği, 20 Kasım’da  İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Katılımcılara sunulacak tadım menüsünde Essedra Projesi sayesinde Slow Food’un Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) listesine dahil edilen Kars Kaşarı, Kars Gravyeri, Divle Obruk Peyniri, Kargı Tulum Peyniri, Kars Kazı, Kavılca Buğdayı ve Kastamonu Pastırması gibi Anadolu’nun yok olma tehlikesi altındaki eşsiz ürünleri yer aldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri de sunum hazırlıklarına yardımcı oldu.

Mutfak Dostları Derneği,  Slow Food’un Balkan ülkelerinde gıda, sürdürülebilir kırsal kalkınma ve çevreyle ilgili faaliyet gösteren STK’larla ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 2012 Aralık ayında başlayan ESSEDRA projesinin Türkiye ortaklığını yürütüyor. Dernek,  AB tarafından finanse edilen ESSEDRA projesi boyunca Slow Food’un dünya genelinde yok olmaya yüz tutmuş nadir gıdaların bir envanterini çıkardığı Nuh’un Ambarı (Ark of Taste) çalışmasının Türkiye’deki faaliyetlerini yürüttü. 2014 yılı sonunda ilk dönemi sonuçlanacak proje sayesinde, Türkiye’nin kültürel ve biyoçeşitlilik zenginliğini yansıtan, yok olma tehlikesi altında olan 40 gıda ürünü Nuh’un Ambarı kataloğuna dahil edilecek ve kırsal alanların çevresel ve sosyo-ekonomik açıdan sürdürülebilir şekilde kalkınması sağlanacak.