thumb_master

ERKEN CUMHURİYET YEMEKLERİ

Mutfak Dostları Derneği 2013’ün ikinci gala yemeği olan “Erken Cumhuriyet Yemekleri”ni 29 Nisan Pazartesi günü Moda Deniz Kulübü’nde organize etti.
Atatürk’ün talimatı ile kurulan Moda Deniz Kulübü, cumhuriyetimizin ilk yıllarında başkentteki üst düzey bürokratlara mutfak kültürünü öğreten Süreyya’nın yaz aylarında işlettiği bir yer olduğundan Türk mutfak tarihi için büyük önem taşıyor.


Bu yüzden Süreyya’nın, ustası Karpiç’ten öğrenip Moda Deniz Kulübü’ne taşıdığı yemeklerden oluşan bir menü hazırlandı ve 29 Nisan akşamı mutfak dostları bu yemekleri tatma imkanı buldu.  Bu özel gece Zakuski tabağı; Salade Imperiale, tarama, pancar ve keçi peyniri kulesi ile başladı ve sırasıyla Piroşki; kabak sufle, orman meyveleri sorbesi, Boeuf Stroganoff, çikolata sosu eşliğinde parfe tadıldı. Bu lezzetlere ise Arcadia Sauvignon Blanc-Narince 2011, Arcadia Cabarnet Plus Roze 2010, Arcadia Finesse Kırmızı Blend 2009, Arcadia 333, Botrythis-Geç hasat 2009 eşlik etti.   Gecede mutfak dostları için bir ilk yaşandı ve yemekte orkestra eşliğinde tango gösterisi de yapıldı.