thumb_master

BİRA YEMEK EŞLEŞMESİ COLONIE

Mutfak Dostları 21 Eylül 2014 pazar akşamı Oğul Türkkan’ın bira kültürü ve eşleşme dengeleri üzerine yaptığı “Bira-Yemek Buluşması”nda bir araya geldi. 

Dünyanın dört bir yanından getirtilen biralarla bu içkinin kültürü ve yemekle olan uyumu büyük önem kazandı. Bira yazarı Oğul Türkkan’da 21 Eylül akşamı Mutfak Dostları’na bira kültürü ve eşleşme dengelerini Colonie Karaköy’de anlattı. Anadolu Efes grubu ile planlanan gece Peroni fıçı bira ikramı ile başladı.


Gecede sırlanmış somon balığı; zencefilli trüflü sos ile Bomonti, çıtır karides ve kalamar, tartar ve Uzak doğu sos eşliğinde Efes Pilsen, ızgara mini sosis; wasabili patates püresi ve barbekü sos eşliğinde Grolsch, Asya baharatlı bonfile; ızgara kuşkonmazla Samuel Adams biraları yudumlandı. Yemeğin sonunda Mutfak Şefi Nihat Sancar ve ekibine, Servis Şefi Deniz Zengin ve ekibine beratları verildi. En son da MDD kaşık plaketi mekan sahibi Yücel Özalp’a takdim edildi. Gece peynir tabağı ile birlikte servis edilen Duvel birası ile son buldu.