thumb_master

TÜRK MUTFAĞI’NIN YAPI TAŞLARI SEMİNER DİZİSİ “ANADOLU’DA ŞARABIN TARİHİ”

Mutfak Dostları Derneği, “Türk Mutfağı’nın Yapı Taşları” etkinlikleri kapsamında 13 Mayıs 2014 Salı günü Mutfak Sanatları Akademisi’nde (MSA) Murat Yankı’nın sunumuyla “Anadolu’da Şarabın Tarihi”ni gündeme taşıdı. 

Şarap tarihi uzmanı, şarap eğitimcisi ve İngilizce, Fransızca, Japonca turist rehberliği yapan Murat Yankı zengin görseller eşliğinde Hititler, Romalılar, Bizans Uygarlığı, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’in ilk yıllarını kapsayan “Anadolu’da Şarabın Tarihi”ni Mutfak Dostları Derneği üyeleri ve konuklarına anlattı.


Murat Yankı etkinlikte: “Çok büyük bir bölümü Anadolu’dan ibaret olan Türkiye; İran, Gürcistan ve Ermenistan gibi komşularıyla birlikte üzüm ve bağcılık kültürünün beşiği olarak kabul edilir. Kuzey Mezopotamya’yı içine alan Fırat Havzası’nda gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda 8000 yıl öncesine tarihlenen evcilleştirilmiş üzüm çekirdekleri bulunmuştur. Daha sonrasında da bağcılık kültürü, coğrafi olarak da en uygun olduğu bu topraklarda kesintisiz biçimde süregelmiştir” dedi. Etkinlikte Anadolu’da gerçekleştirilen dünyanın ilk şarap sınıflandırma sistemi, Frigler’in kralı Midas’ın son akşam yemeği, Herodot tarafından ilk kez bir üzümün adlandırılması ve Bizans’ın şarap kültüründen anekdotlar da dinleyicilerle paylaşıldı.