thumb_master

AĞLASUN / SAGALASOS GEZİSİ

Anadolu topraklarının kıymetli hazinelerinden birini sunan Ağlasun’a (Sagalassos) konuk olan Mutfak Dostları Derneği 25-27 Nisan 2014 tarihinde hem göze hem de damağa hitap eden bir gezi gerçekleştirdi.

Mutfak Dostları Derneği üyeleri 25 Nisan günü Antalya havaalanında buluşarak Sagalassos Lounge&SPA oteline yerleşti. Yöre kadınlarının hazırlamış olduğu yerel ürünlerle yapılan öğle yemeği sonası eski adı Sagalassos olan Ağlasun’a hareket edildi. Antik kent gezisinin ardından grubun bir bölümü Yeşilbaş dağ yürüyüşüne katılırken bir bölümü de Ağlasun’u gezme imkanı buldu.

Gezinin ikinci gününde 1,5 saat uzaklıktaki Isparta Sütçüler kasabasında Yazılı Kanyon gezisi yapıldı. Aziz Paulos’un Perge’den Pisidia’ya ulaştığı 10 kilometrelik kanyon gezisinde Yunan şairi Epictetos’un yazıtı da görüldü. Öğle yemeği için Burdur’daki Sofra Restoran’a geçildi. Burada Antalya usulü hazırlanan tahinli piyaz, isli keçi sütünden yapılmış yoğurt, patlıcan gömme, kırmızı biber, tarator, haşhaş salatası, tulum ve ceviz, kuzu incik, tereyağlı ciğer, fırında oğlak, kaymaklı kadayıf, kazandibi ve Burdur ceviz ezme tadıldı. Kibyra Antik kendi gezisini ise Sagalassos Otel’inin sahibi Fikret Atalay’ın hazırlattığı akşam yemeği izledi. Gezinin son gününde üç saatlik bir otobüs yolculuğu ile Burak ve Doruk Özkan kardeşlerin Elmalı’daki Likya şaraphanesi ziyaret edildi. Bağ ve şaraphane gezisini özel bir şarap ve yemek tadımı izledi.