thumb_master

70’LERİN 80’LERİN EFSANEVİ SÜREYYA MENÜSÜ

Les Ambassadeurs dost yemeği

26 Mart 2014’te Mutfak Dostları nostaljik bir İstanbul gecesi yaşadı ve Bebek Oteli’nin altındaki Les Ambassadeurs’da buluşarak İstanbul’un nefes kesen Boğaz manzarasına karşı 1970’lerin ve 1980’lerin efsanevî Süreyya Menüsü’nü tattı.

Ünlü Süreyya’nın mutfağını ve özelliklerini sürdüren tek lokanta olan Les Ambassadeurs’da nostalji gecesi yemekten önce bar kısmında denize karşı cin fizz ve cin tonikle başladı. Yemekler geleneklere uygun olarak gümüş tepsilerde sunuldu. Yemekte istakoz ve karidesli “Bisk”e Barbare Rose 2013 eşlik etti. Zeytinyağlı enginar, fava ve taze kuşkonmazın ardından piroşki ve etli sarma Barbare Syrah Granache Mourvedre 2010 ile tadıldı. Mevsim yeşillikleri salatasının ardından ise Böfstrogonov, kibrit patates, yufkalı çilav ile Barbare Prestige 2009 yudumlandı. Gecenin kapanışında ise gelin duvaklı parfe ile ağızlar tatlandı.


Süreyya ve Les Ambassadeurs’un öyküsü
1917’de çok sayıda Beyaz Rus, Türkiye’ye göç etti. Rus ordusunun eski teğmenlerinden Serj de bu göçmenlerden biriydi. Osmanlı tersanesinde çalışmaya başlayan Serj, bir süre sonra kendisi gibi göçmen olan Beyaz Rus Anavasili ile evlendi. Rusya’dan birlikte geldikleri bir başka Beyaz Rus Karpiç, Ankara’da lokanta açınca Serj ile karısını Ankara’ya çağırdı. Burada uzun süre Karpiç’te çalışan Serj, Mustafa Kemal’e de hizmet etti. Mustafa Kemal, Serj’in adını Süreyya, karısı Anavasili’nin adını Asiye olarak Türkçeleştirdi. Süreyya, 1942 yılında Ankara’da Kızılay’daki Soysal Apartmanı’nın altında kendi adıyla lokantasını açtı. Karpiç kapandıktan sonra Süreyya, Ankara’nın en iyi lokantası oldu. Kızılay’da şimdi iş hanı olan eski Soysal Han’ın bodrum katındaki Süreyya Lokantası, binası yıkılacağı için 1966 yılında kapandı ve Süreyya da lokantayı İstanbul Bebek’te, BP benzin istasyonunun üst katına taşıdı. Süreyya, 1983’te ölünceye kadar her gece lokantada, işinin başındaydı. O öldükten sonra garsonları lokantayı aynen sürdürdü. Eşi Asiye de 1985’te öldü. Süreyya’nın şeflerinden Osman Aygen, Bebek Oteli’nin altında Les Ambassadeurs lokantasını açtı. Bugün Ambassadeurs’da daha çok balık ürünleri servis ediliyor. Ancak özel sipariş üzerine Süreyya Menüsü’nü de tatma imkânı var.